04.12.2020
4 grudnia DZIEŃ GÓRNIKA
Czy wiesz, że...
- Dzień Górnika, zwany także BARBÓRKĄ, jest obchodzony 4 grudnia - w dniu urodzin św. Barbary, która jest patronką wszystkich górników.
- Barbórkę w szczególny sposób obchodzi się na Górnym Śląsku. Przed pandemią była to zawsze wielka i huczna uroczystość, rozpoczynająca się mszą świętą przy figurze św. Barbary. Potem następował przemarsz orkiestry górniczej przez miasto.
- Na uroczystości związane z Barbórką górnicy wkładają mundury galowe. Tworzą je kurtka, spodnie oraz wysoka czapka z pióropuszem . kolor pióropusza oznacza zajmowane stanowisko:
- zielony pióropusz -zdobi czapkę dyrektora, generała kopalni;
- biały pióropusz - inżynierów i techników, dyrektorów;
- czarny pióropusz- zwykłych górników;
- czerwony pióropusz- członków orkiestry górniczej.
- biało-czerwony - to pióropusz kapelmistrza.
Praca Górnika
Czy wiesz, że...
- Górnicy pracują pod ziemią. Wydobywają surowce naturalne , czyli węgiel kamienny, węgiel brunatny, rudy matali ( ołowiu, cynku, miedzi, złota, srebra), a także sól. Węgiel to czarna, łatwopalna skała, która powstała z obumarłych i skamieniałych w ciągu milionów lat roślin. Węgiel kamienny i węgiel brunatny wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej oraz w przemyśle chemicznym.
- Praca górnika jest bardzo trudna i niebezpieczna. Pod ziemią gromadzą się łatwopalne gazy, które mogą w każdej chwili wybuchnąć, a to może spowodować zasypanie szybu i uwięzienie górników pod ziemią.
A teraz zapraszam Was do zwiedzania Kopalni węgla w Zabrzu online:
https://www.youtube.com/watch?v=eOd6pk5zKfl
oraz Kopalni Soli w Wieliczce:
https://www.youtube.com/watch?v=ps05QImgC90
0
4