Phishing
PANCERNIK HATETEPES RADZI
Aby ustrzec się phishingu, trzeba:
• unikać klikania w linki prowadzące do stron internetowych, które znajdują się w przesyłanych e-mailach – mogą to być łącza do fałszywych stron, które chcą wyłudzić nasze dane,
• aktualizować program do obsługi poczty elektronicznej oraz przeglądarkę internetową – ich najnowsze wersje są mniej podatne na ataki cyberprzestępców (nie zostały odkryte jeszcze ich słabe punkty, a błędy znane z poprzednich wersji zostały już naprawione).
CIEKAWOSTKA LOKATKI
Jednym z przykładów phishingu jest np. metoda „na przyjaciela”. Cyberprzestępcy, po włamaniu się na konto pocztowe lub profil w mediach społecznościowych, przesyłają jego znajomym błagalny e-mail lub komunikat z prośbą o pomoc. Najczęściej taka prośba dotyczy jak najszybszego przekazania określonej sumy pieniędzy na podane konto bankowe, ponieważ przyjaciel znalazł się w kłopotach i bardzo potrzebuje tych środków. Oczywiście podane konto bankowe należy do cyberprzestępców i to oni zabiorą przekazaną kwotę.
W podobnych przypadkach najlepiej skontaktować się telefonicznie z przyjacielem i dowiedzieć się, czy rzeczywiście potrzebuje on pomocy. Jeśli nie – najlepiej, żeby porozmawiał ze swoimi rodzicami, którzy powinni zawiadomić policję o możliwości popełnienia przestępstwa.
Zadanie
Znajdź 6 różnic między poniższymi stronami www. Pierwsza z nich to strona Szkolnych Blogów – platformy udostępnionej przez Bank szkołom uczestniczącym w SKO. Druga strona łudząco przypomina tę pierwszą, jednak różni się od niej kilkoma szczegółami.
Materiały pochodzą z książki "SKO-WICZ BEZPIECZNY W SIECI- CYBERPORADNIK DLA DZIECI I DOROSŁYCH"
Miłego weekendu!!!
Serdeczne pozdrowienia ze Świerż!