Bezpieczni na portalach społecznościowych
Często zapominamy- lub nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego- jaki wpływ ma nasza aktywność na portalach społecznościowych na nasze bezpieczeństwo. Jak zatem odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznościowych i chronić naszą prywatność?
- Ustaw silne hasło- i nie udostępniaj go nikomu. Dzięki temu unikniesz np. prób podszywania się pod Ciebie, kradzieży internetowej tożsamości i innych konsekwencji. Gdy ktoś przejmie Twoje konto, będzie mógł publikować dowolne treści w Twoim imieniu oraz będzie miał dostęp do Twoich prywatnych wiadomości.
- Aktywuj uwierzytelnianie dwuskładnikowe, czyli zmień ustawienia logowania do serwisów internetowych czy aplikacji, aby używać nie tylko nazwy użytkownika (loginu, adresu e-mail) i hasła. Te dane dość łatwo można przechwycić lub odgadnąć. W efekcie cyberprzestępca może uzyskać dostęp do konta. Dlatego potrzebny jest drugi składnik, który jest niezależny od nazwy użytkownika i hasła, np kod SMS, który dostajesz na swój numer telefonu za każdym razem, gdy chcesz się zalogować.
- Profil publiczny i dostępny dla wszystkich nie jest najlepszym pomysłem. W niektórych serwisach jest to ustawienie domyślne. Zmiany można dokonać w zakładce "ustawienia prywatności"- należy wybrać opcję widoczności tylko dla znajomych.
- Nie dodawaj każdego do grona internetowych znajomych. Dodawaj tylko te osoby, które znasz osobiście. Nie wysyłaj zaproszeń do obcych osób. Jeżeli nie znasz kogoś, skąd możesz wiedzieć, czy to rzeczywiście dana osoba?
- Uważaj na zamieszczane treści. Nie należy publikować informacji ułatwiających zidentyfikowanie i odnalezienie nas w realnym świecie, w tym adresu domowego, nazwy i adresu szkoły. Twoi znajomi przecież i tak je znają.
- Uważnie weryfikuj zdjęcia i filmiki, które wstawiasz na swój profil. Nie powinny się tam znaleźć materiały ośmieszające, o charakterze intymnym oraz inne, które mogą być wykorzystane przeciwko Tobie lub innym internautom. Nie publikuj też zdjęć osób, które nie wyraziły zgody na udostępnianie ich wizerunku. Zwracaj uwagę na to, aby w publikowanych przez Ciebie materiałach nie było widać istotnych danych np. numeru PESEL lub dokumentów np. legitymacji szkolnej.
- Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji mediów społecznościowych. Cyberprzestępcy tworzą spreparowane aplikacje, udające te, które świetnie znamy. Dlatego trzeba być uważnym przy instalowaniu nowych aplikacji na urządzeniu. Pobieraj je z oficjalnyc stron. Obecność aplikacji w oficjalnym "sklepie" nie gwarantuje, że jest to aplikacja niezłośliwa.
- Nie publikuj informacji, kiedy i na jak długo wyjeżdżasz, np na wakacje. Jeżeli masz publiczny profil, potencjalny złodziej będzie wiedział, że w mieszkaniu nikogo nie ma i może zaplanować kradzież.
Na podstawie materiałów "Cyberbezpieczeństwo, czyli jak być bezpiecznym w cyfrowym świecie" opracowanych przez Zespół SKO PKO Banku Polskiego