Dobre rady Lokatki
Slow tech – technologia na spokojnie
i zapraszamy do przeczytania dobrych rad Lokatki
na temat higieny cyfrowej
i racjonalnego korzystania z technologii:)
Slow tech – technologia na spokojnie
Na pewno wiesz, że przebywanie cały czas online przekłada się na całe nasze życie. Korzystanie non stop z technologii może wpływać na nasze zdolności uczenia się i koncentracji, a także obniżać nasz nastrój. Czy możemy jednak korzystać z technologii w taki sposób, aby nam pomagała, zamiast przeszkadzała? W tym artykule przeczytasz o m.in. ruchu slow tech, czyli o mądrym korzystaniu z telefonów, komputerów i internetu.
Slow tech czyli… higiena cyfrowa
Pojęć „slow tech” i „higiena cyfrowa” często używamy wymiennie. Choć „slow tech” jest częściej używane w krajach anglojęzycznych, zwłaszcza w USA i Wielkiej Brytanii, a „higiena cyfrowa” jest bardziej popularna w Polsce i w Europie. O higienie cyfrowej wielokrotnie pisaliśmy, np. tu. Oba pojęcia dotyczą bardziej zrównoważonego podejścia do technologii – korzystajmy z niej, ale róbmy to w sposób jakościowy. Slow tech obejmuje jednak tworzenie i rozwijanie technologii w sposób bardziej świadomy i odpowiedzialny, a higiena cyfrowa koncentruje się na indywidualnych nawykach. Ale w jednym i w drugim chodzi o to, by korzystać z telefonów czy komputerów w sposób świadomy, zamiast spędzać godziny na bezcelowym scrollowaniu ekranu. To tak jak z jedzeniem – jeśli jesz zdrowo i w odpowiednich ilościach, czujesz się dobrze. Ale jeśli jesz za dużo i masz złe nawyki żywieniowe, np. często sięgasz po fast foody czy słodycze, to źle wpływa na Twoje zdrowie. Podobnie jest z technologią – jeśli korzystasz z niej mądrze, pomaga Ci w nauce, zabawie i rozwijaniu pasji.
Jak być slow tech?
Wystarczy, że wprowadzisz kilka prostych zasad:
• Ustal własne limity czasu – na przykład, tylko godzinę dziennie na gry lub media społecznościowe.
• Nie używaj telefonu przed snem – odłóż go godzinę przed pójściem do łóżka.
• Korzystaj z technologii mądrze – rozwijaj swoje zainteresowania, np.: oglądanie filmów edukacyjnych, czytanie ciekawych artykułów, czy słuchanie rozwijających podcastów.
• Pamiętaj o świecie offline – baw się, spaceruj, spotykaj się z przyjaciółmi bez wyciągania telefonu w trakcie spotkania.
• Rób cyfrowy detoks – przykładowo – może to być jeden dzień w tygodniu bez ekranów.
Technologia to świetne narzędzie, ale tylko wtedy, gdy używamy jej mądrze. Slow tech/higiena cyfrowa pomagają znaleźć równowagę – tak, by telefon czy komputer były pomocne, a nie przeszkadzały w codziennym życiu. Spróbuj wprowadzić choć jedną zasadę z artykułu i zobacz, jak dużo możesz zyskać.
Którą zasadę slow tech już stosowaliście, albo zamierzacie zastosować i dlaczego? Koniecznie dajcie znać w komentarzu.
Wasza Lokatka
Fot.: pexels.com
Źródło: https://www.szkolneblogi.pl/blogi/o-sko/slow-tech-technologia-na-spokojnie/
Pozdrawiam serdecznie blogowiczów
Cenne rady 😀
Polecamy zastosowanie zasad zaproponowanych przez Lokatkę:)