Boże Narodzenie blisko!
Piernikowe tradycje.
Grudzień, czas światecznych przygotowań...
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boninie poznają tradycje Bożego Narodzenia i w związku z tym kolejne klasy odwiedzają Muzeum w Koszalinie i uczestniczą w specjalnie przygotowanej lekcji związanej z wypiekaniem pierników.
Czym się różni piernik od innych ciast?
Otóż jego nazwa pochodzi od pieprzu, który jest jedną z przypraw korzennych dodawanych do ciasta.
.
Przyprawy korzenne to: cynamon, goździki, anyż, kardamon, gałka muszkatołowa. W piernikach mamy też oczywiście miód.
Wiemy, że "stolicą" pierników jest Toruń, ale w Koszalinie również wypiekano te pyszne ciastka. Obejrzeliśmy fotografie zabytkowych form pozwalających nadawac piernikom przeróżne kształty, a potem sami ugniataliśmy ciasto piernikowe i przygotowaliśmy własne pierniki.
Ciasto trzeba dobrze ugnieść i wylepić nim wybraną foremkę.
Teraz foremki wędrują do pieca, wszyscy cierpliwie czekamy.
A oto nasze gotowe wypieki, jeszcze tylko udekorować....
Na koniec rozwiązujemy test "Co wiemy o piernikach...
To była bardzo ciekawa lekcja!
★ ( ) ☆
★`•.¸.•´★ Z wieczorną
☆ ( )
★`•.¸.•´ ☆ wizytą
★ ( ) ★
★`•.¸.•´☆ do Was wpadam,
☆ ( ) ★
★`•.¸.•´☆ głosik
★ ( ) ★
★`•.¸.•´ ☆ i pozdrowienia
☆ ( ) ★
★`•.¸.•´☆ zostawiam :)
★ ( ) ★
★`•.¸.•´ ☆
☆ ( ) ☆ Miłego wieczoru ★
Opiekun SKO Wilkowo
Mirona Ch.
»̯̆« _ »̯̆« _██_
__ »̯̆« (•.•)\|/
»̯̆« __ (`'• `)o) »̯̆«
__ »̯̆« (`_•_`)|
»̯̆◊̯̆« »̯̆◊̯̆« »̯̆« »̯̆◊̯̆« »̯̆« »̯̆◊̯̆« »̯̆◊̯̆« Czuryły wpadają, pozdrowienia zostawiają i do łóżeczka umykają, bo na nos padają