09.09.2024

Ciekawostki .....

...Lokatki!!!!

img

Co masz zrobić jutro, zrób dziś, czyli jak sprawić, aby czas nie przeciekał nam przez palce

Czy dużo razy zdarza Ci się przekładać obowiązki na nieokreślone potem? Czy często mówisz „zrobię to później”? Czy masz poczucie, że czas przecieka Ci przez palce? A może czekasz do ostatniej chwili i dopiero wtedy bierzesz się za rozwiązanie danego zadania lub często brakuje Ci motywacji i energii? Twierdzące odpowiedzi na te pytania wskazują, że prawdopodobnie może dotyczyć Cię zjawisko prokrastynacji.

img

Prokrastynacja
Prokrastynacja to inaczej tendencja do zwlekania, ociągania lub przekładania czegoś na później. Przekładać możemy, np. nudne obowiązki domowe typu posprzątanie w swoim pokoju, czy pozmywanie naczyń. Możemy odwlekać odrabianie lekcji lub bardziej skomplikowane zdania, jak na przykład, rozpoczęcie jakiegoś kursu językowego. Często zdajemy sobie sprawę z konsekwencji tego zachowania, mimo to nasz mózg zachowuje się tak jakby „walczył” z nimi i oczekiwał natychmiastowej nagrody w postaci przyjemności z odłożenia zadań na później. Konsekwencją prokrastynacji mogą być jednak stres oraz nerwowość z uświadomienia sobie konieczności wykonania danej czynności i tego, że mamy na nią zbyt mało czasu.

Jak walczyć z prokrastynacją?
Sposobów na poradzenie sobie z tym zjawiskiem jest dużo, jednak najważniejszym działaniem jest tu… rutyna. Spróbuj regularnie stosować wybrane lub wszystkie techniki i zobacz, które działają u Ciebie najlepiej.

1. Planowanie – zapisz w jednym miejscu, np. w notesie, w kalendarzu czy w telefonie wszystkie zadania, które masz do wykonania kolejnego dnia. Wyznacz sobie konkretne terminy typu "16:00-17:00 posprzątam pokój".
2Rozkładanie dużych zadań na mniejsze części – wtedy od razu wiesz, co i kiedy zrobić, a przez to zadanie staje się prostsze. Przykładem może tu być wspomniane posprzątanie pokoju, gdzie możesz podzielić to zadanie na mniejsze etapy, na przykład, wytarcie kurzu z półek, poukładanie książek, zmianę pościeli itp.
3. Mierzenie czasu – wyznacz sobie czas na wykonywanie czynności i monitoruj, czy rzeczywiście dane zadanie zajmuje Ci tyle czasu, ile obejmowało założenie.
4. Nagrody dla siebie – za wykonanie jakiegoś zadania ustal sobie nagrodę typu „po nauce angielskiego, zjem coś dobrego lub obejrzę film”.
5. Porządek w Twoim najbliższym otoczeniu – jeśli masz zamiar się uczyć, zadbaj o czyste biurko, odpowiednie oświetlenie oraz wywietrz pokój. To wszystko sprawi, że łatwiej Ci będzie się skupić na wykonywanym zadaniu.
6. Dbanie o siebie – sen, odpowiedni wypoczynek, aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie sprawią, że energii do wykonywania zadań będzie więcej.

Dzień walki z prokrastynacją obchodzimy co roku 6 września. Ta data przypomina nam, jak ważne jest załatwianie spraw od razu. Dlatego, kiedy obserwujesz u siebie, że masz tendencję do odkładania zadań, tym bardziej wciel w życie nowy nawyk – nawyk działania od razu 😊


A jakie są Twoje sposoby na prokrastynację?


Twoja Lokatka
Fot.: Pexels.com

2
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 4
  • 7
Komentarze