KARTY PŁATNICZE
Współcześnie pieniądz to już nie tylko monety i banknoty, coraz powszechniej i chętniej ludzie posługują się tzw. plastikowym pieniądzem, czyli kartami płatniczymi.
Karty umożliwiają dokonywanie płatności bez użycia gotówki, czyli tzw. transakcji bezgotówkowych. Jest to możliwe, ponieważ współczesna forma pieniądza ma postać zapisu komputerowego. W ten sposób zapisany jest każdy depozyt, czyli wkład – suma złożona przez klienta na przechowanie na bankowym rachunku.
HISTORIA KART PŁATNICZYCH
Pierwsze karty zostały wprowadzone w USA w 1950 r. przez firmę US Diners Club i służyły do regulowania rachunków w sieci restauracji (tzw. Diners). Początkowo akceptowane były w 27 restauracjach, a liczba ich posiadaczy wynosiła 200.
W Polsce karty płatnicze pojawiły się już pod koniec lat 60. XX w. Były to jednak karty wydawane przez banki zagraniczne. Turyści mogli nimi regulować w bardzo ograniczonym zakresie swoje płatności. Niewiele znajdowało się w Polsce miejsc, w których można było płacić kartami; głównie były to placówki związane z biurem podróży Orbis, ekskluzywne hotele i restauracje. Do lat 90. ubiegłego wieku Polacy płacili wyłącznie gotówką, tylko nieliczni używali czeków. Wraz z reformami gospodarczymi w latach 90., w tym zmianami w sektorze bankowym, nastąpił rozwój krajowego rynku kart płatniczych.
Pierwsze karty zostały wydane w Polsce przez krajowe banki w 1991 r. i były to karty bankomatowe połączone z rachunkiem oszczędnościowym posiadacza, służące wyłącznie do wypłaty gotówki z bankomatu. Stopniowo karty bankomatowe zostały zastąpione i uzupełnione przez karty płatnicze, umożliwiające, oprócz wypłaty gotówki, dokonywanie płatności w punktach usługowo-handlowych i to nie tylko na terenie danego kraju, ale na całym świecie.
Dzisiaj kart różnych rodzajów używamy powszechnie, a banki prześcigają się w ofertach, również skierowanych do młodych ludzi.
KORZYŚCI Z UŻYWANIA KART PŁATNICZYCH
1.Wygoda – kartami można płacić w punktach handlowo-usługowych oraz realizować płatności za zakupy w internecie. Dodatkowo kartami można wypłacać gotówkę w bankomatach, a w przypadku kart wydanych w systemie VISA – korzystać z bezpłatnej usługi VISA CASH BACK, dzięki której, płacąc kartą VISA, w wybranych punktach usługowo-handlowych można dokonywać wypłat gotówki do wysokości 200 zł;
2. Szybkość – kartami można dokonywać szybkich płatności. Coraz więcej kart płatniczych jest wyposażanych w dodatkową funkcję płatności zbliżeniowych, dzięki której posiadacz karty poza tradycyjną formą płatności kartą czy wypłatą z bankomatu ma możliwość szybkiego regulowania rachunków do kwoty 50 zł, bez konieczności weryfikowania transakcji numerem PIN, a jedynie przykładając kartę do czytnika;
3. Bezpieczeństwo – w przypadku zgłoszenia utraty karty bank przejmuje odpowiedzialność za wszystkie operacje dokonane przy jej użyciu (ponadto odpowiedzialność klienta za operacje dokonane przed zgłoszeniem utraty karty jest ograniczona do równowartości 150 euro). Przy płaceniu kartą w transakcjach zawieranych przez internet autoryzacja operacji jest możliwa po podaniu danych umieszczonych na karcie oraz kodu CVV2 (ang. Card Verification Value, 3-cyfrowy kod służący do weryfikacji, czy osoba posługująca się kartą płatniczą jest jej prawowitym posiadaczem).
Więcej informacji znajdziesz w materiałach dydaktycznych, przygotowanych przez SKO:
https://www.pkobp.pl/media_files/ae38d4b6-59cc-48ee-b04b-cd26f72cba2a.pdf
Bardzo dobry wpis ,<a href="https://madexkasy.pl/">kasy fiskalne</a>
super
kk
ok
Super
Super
super
bardzo fajnie
okej
super
super
super
Super
siemma
cool
leksiu
szkoda ze mnie to nei obowiazuje
HFD
ESSA
ok
ok
super
ok
wow
ciekawe
bardzo fajnie
mhyffffffdjrsx yt6
ok
ok
super
ok
super
super
super
ok
UwU
wooow
super
super
super
ok
brawo
hmnnm
super
Pięknie!
Pięknie!
Pięknie!
posiadam kartę żeby kupować fałdolce essa
super
💰💵💰💵💰💵😃😃😃
💳💳💳💳💳
fdAE
wow
wow
wow
wow
wow
ok
wow
bardzo fajnie
Miłego dnia🦒🦒🦒Pozdrawiamy, do Orzysza zapraszamy;-)
ok
super
super
ekstra
👍^_____^^_____^^_____^^_____^^_____^:D:D:D:D:D
ok
ok
fajnie
ok
ciekawe
fajnie
Ciekawe informacje
Pozdrawiamy i lajka zostawiamy:))
warto przeczytać i zapamiętać
Bardzo ciekawy wpis.