07.01.2024

Weekendowy fakultet z SKO dla rodziców

styczeń 2024

W dzisiejszym fakultecie dla rodziców chcemy powiedzieć o przedsiębiorczości.

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ

Dzieciństwo to najbardziej twórczy okres w życiu każdego człowieka. Kształtowanie świadomości ekonomicznej dziecka trzeba zatem rozpocząć już w wieku przedszkolnym, a kontynuować w szkole podstawowej i na dalszych etapach edukacji. Celem tych działań powinno być kształtowanie świadomości ekonomicznej, tak bardzo potrzebnej w dorosłym życiu w dzisiejszym świecie. Nie chodzi o robienie z dzieci przedsiębiorców „na siłę”, lecz o rozbudzanie i rozwijanie w nich ducha przedsiębiorczości, aby były odpowiedzialnymi obywatelami i świadomymi konsumentami, by nie wpadły w spiralę zadłużenia i potrafiły sobie radzić w życiu w każdych warunkach.

przedsiębiorcze dzieci - Tematy

WSPIERAJCIE ZARADNOŚĆ DZIECKA

 Dwie najważniejsze cechy przedsiębiorczości to: ekspansywność (stałe dążenie do dorównania najlepszym, stawianie przed sobą ambitnych celów) oraz innowacyjność (wprowadzanie i poszukiwanie twórczych ulepszeń). Od samego początku warto zadbać o atmosferę przedsiębiorczości w rodzinie. Doceniajcie dziecięcą inicjatywę i ciekawość, nagradzajcie zaangażowanie i uczcie odpowiedzialności. Zachęcajcie do samodzielnego rozwiązywania problemów, mimo że z Waszego punktu widzenia czasami łatwiej i szybciej byłoby zrobić coś za dziecko. Młody człowiek potrzebuje wsparcia i inspiracji, a nie wyręczania go na każdym kroku – w przeciwnym razie utrudnicie mu radzenie sobie z problemami w dorosłym życiu, gdy zechce się usamodzielnić. Niech podejmuje decyzje, nawet jeśli czasami wyjdzie coś nie po Waszej myśli – wtedy nie denerwujcie się, tylko spokojnie wytłumaczcie, by z porażki wyciągnął słuszne wnioski. Najlepiej się przecież uczymy na własnych błędach.

Jak wychować przedsiębiorcze dziecko: 10 kluczowych kompetencji, w jakie  możesz wyposażyć dziecko

ROZWIJAJCIE ZAINTERESOWANIA MALUCHA

Starszy przedszkolak powinien wiedzieć nie tylko to, gdzie i w jaki sposób można zrobić zakupy (np. sklep, internet) i czym można zapłacić za zakupy (gotówka, karta płatnicza), ale również znać sposoby oszczędzania pieniędzy (skarbonka, rachunek oszczędnościowy w banku, lokata) i, przede wszystkim, wiedzieć, skąd się właściwie biorą pieniądze. Powinniście wyjaśnić historię pieniądza, czym jest paragon, co to jest kasa fiskalna itd. Czy to nie za wcześnie? Nie. Sklepy, internet, banki i bankomaty otaczają nas z każdej strony i są obecne w naszym codziennym życiu, dlatego nie ma powodu czekać z nauką radzenia sobie w sytuacjach kupujący–sprzedawca i klient–bank do osiągnięcia wieku młodzieńczego.

Znalezione obrazy dla zapytania paragon fiskalny

Przedsiębiorczość to nie jest dar, ale sposób myślenia i umiejętność, którą można pomóc dziecku wykształcić. Człowiek przedsiębiorczy potrafi skutecznie realizować swoje cele.

Warto w miarę możliwości wspierać przedsiębiorczość dzieci – jeśli Wasz starszy syn zaczął udzielać korepetycji z angielskiego, nie tylko nadal inwestujcie w rozwijanie jego zdolności lingwistycznych, ale również wręczcie mu dodatkowe pieniądze na zachętę lub po prostu zabierzcie na pyszne lody, by pokazać, że odczuwacie dumę z jego osiągnięć.

TŁUMACZCIE, BĄDŹCIE CIERPLIWI

Wtajemniczcie córkę lub syna w to, czym zajmujecie się zawodowo (zwłaszcza gdy zdarza wam się zabierać obowiązki z pracy do domu). Jeśli któreś z rodziców prowadzi własną firmę, zapoznajcie dziecko przynajmniej z częścią pracowników oraz poproście je od czasu do czasu o pomoc – może nadać albo odebrać list, przepisać coś na komputerze, kserować dokumenty. To wszystko pozwoli mu oswoić się z tym, jak na co dzień zarabiają pieniądze ludzie dorośli, oraz pomoże zrozumieć, że efekt końcowy zależy od wielu (i tych prostych, i tych bardziej skomplikowanych) działań wykonywanych przez różnych ludzi. Jeśli dziecko jest trochę starsze, może regularnie wykonywać proste czynności. W tym ostatnim przypadku możecie ustalić stawkę, o którą powiększycie jego kieszonkowe.

 

Idźcie czasami z dzieckiem do magistratu czy urzędu skarbowego, żeby zobaczyło sposób załatwiania spraw urzędowych. Możecie razem obliczyć zeznanie podatkowe albo porozmawiać o tym, co to jest reklama.

Przedsiębiorczość można rozumieć jako zaradność – a ta cecha jest zawsze przydatna w życiu. W końcu wszyscy musimy radzić sobie z zarabianiem i wydawaniem pieniędzy, każdy pracujący musi składać zeznanie podatkowe, wielu z nas zaciąga pożyczki czy kredyty. Nikt nie rodzi się przedsiębiorczy – jest to sposób myślenia i umiejętność, którą można pomóc dziecku wykształcić. Człowiek przedsiębiorczy potrafi skutecznie realizować swoje cele. 

 źródło:Poradnik SKO dla rodziców
296
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 4
  • 6
Komentarze