Weekendowy fakultet SKO dla rodziców
styczeń 2025
W dzisiejszym fakultecie dla rodziców chcemy powiedzieć o przedsiębiorczości.
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ
Dzieciństwo to najbardziej twórczy okres w życiu każdego człowieka. Kształtowanie świadomości ekonomicznej dziecka trzeba zatem rozpocząć już w wieku przedszkolnym, a kontynuować w szkole podstawowej i na dalszych etapach edukacji. Celem tych działań powinno być kształtowanie świadomości ekonomicznej, tak bardzo potrzebnej w dorosłym życiu w dzisiejszym świecie. Nie chodzi o robienie z dzieci przedsiębiorców „na siłę”, lecz o rozbudzanie i rozwijanie w nich ducha przedsiębiorczości, aby były odpowiedzialnymi obywatelami i świadomymi konsumentami, by nie wpadły w spiralę zadłużenia i potrafiły sobie radzić w życiu w każdych warunkach.
WSPIERAJCIE ZARADNOŚĆ DZIECKA
Dwie najważniejsze cechy przedsiębiorczości to: ekspansywność (stałe dążenie do dorównania najlepszym, stawianie przed sobą ambitnych celów) oraz innowacyjność (wprowadzanie i poszukiwanie twórczych ulepszeń). Od samego początku warto zadbać o atmosferę przedsiębiorczości w rodzinie. Doceniajcie dziecięcą inicjatywę i ciekawość, nagradzajcie zaangażowanie i uczcie odpowiedzialności. Zachęcajcie do samodzielnego rozwiązywania problemów, mimo że z Waszego punktu widzenia czasami łatwiej i szybciej byłoby zrobić coś za dziecko. Młody człowiek potrzebuje wsparcia i inspiracji, a nie wyręczania go na każdym kroku – w przeciwnym razie utrudnicie mu radzenie sobie z problemami w dorosłym życiu, gdy zechce się usamodzielnić. Niech podejmuje decyzje, nawet jeśli czasami wyjdzie coś nie po Waszej myśli – wtedy nie denerwujcie się, tylko spokojnie wytłumaczcie, by z porażki wyciągnął słuszne wnioski. Najlepiej się przecież uczymy na własnych błędach.
ROZWIJAJCIE ZAINTERESOWANIA MALUCHA
Starszy przedszkolak powinien wiedzieć nie tylko to, gdzie i w jaki sposób można zrobić zakupy (np. sklep, internet) i czym można zapłacić za zakupy (gotówka, karta płatnicza), ale również znać sposoby oszczędzania pieniędzy (skarbonka, rachunek oszczędnościowy w banku, lokata) i, przede wszystkim, wiedzieć, skąd się właściwie biorą pieniądze. Powinniście wyjaśnić historię pieniądza, czym jest paragon, co to jest kasa fiskalna itd. Czy to nie za wcześnie? Nie. Sklepy, internet, banki i bankomaty otaczają nas z każdej strony i są obecne w naszym codziennym życiu, dlatego nie ma powodu czekać z nauką radzenia sobie w sytuacjach kupujący–sprzedawca i klient–bank do osiągnięcia wieku młodzieńczego.
Przedsiębiorczość to nie jest dar, ale sposób myślenia i umiejętność, którą można pomóc dziecku wykształcić. Człowiek przedsiębiorczy potrafi skutecznie realizować swoje cele.
Warto w miarę możliwości wspierać przedsiębiorczość dzieci – jeśli Wasz starszy syn zaczął udzielać korepetycji z angielskiego, nie tylko nadal inwestujcie w rozwijanie jego zdolności lingwistycznych, ale również wręczcie mu dodatkowe pieniądze na zachętę lub po prostu zabierzcie na pyszne lody, by pokazać, że odczuwacie dumę z jego osiągnięć.
TŁUMACZCIE, BĄDŹCIE CIERPLIWI
Wtajemniczcie córkę lub syna w to, czym zajmujecie się zawodowo (zwłaszcza gdy zdarza wam się zabierać obowiązki z pracy do domu). Jeśli któreś z rodziców prowadzi własną firmę, zapoznajcie dziecko przynajmniej z częścią pracowników oraz poproście je od czasu do czasu o pomoc – może nadać albo odebrać list, przepisać coś na komputerze, kserować dokumenty. To wszystko pozwoli mu oswoić się z tym, jak na co dzień zarabiają pieniądze ludzie dorośli, oraz pomoże zrozumieć, że efekt końcowy zależy od wielu (i tych prostych, i tych bardziej skomplikowanych) działań wykonywanych przez różnych ludzi. Jeśli dziecko jest trochę starsze, może regularnie wykonywać proste czynności. W tym ostatnim przypadku możecie ustalić stawkę, o którą powiększycie jego kieszonkowe.
Idźcie czasami z dzieckiem do magistratu czy urzędu skarbowego, żeby zobaczyło sposób załatwiania spraw urzędowych. Możecie razem obliczyć zeznanie podatkowe albo porozmawiać o tym, co to jest reklama.
Przedsiębiorczość można rozumieć jako zaradność – a ta cecha jest zawsze przydatna w życiu. W końcu wszyscy musimy radzić sobie z zarabianiem i wydawaniem pieniędzy, każdy pracujący musi składać zeznanie podatkowe, wielu z nas zaciąga pożyczki czy kredyty. Nikt nie rodzi się przedsiębiorczy – jest to sposób myślenia i umiejętność, którą można pomóc dziecku wykształcić. Człowiek przedsiębiorczy potrafi skutecznie realizować swoje cele.
🩵🩵🩵❤️.....❤️💛💛💛
🩵.........❤️...❤️..💛....💛
🩵🩵🩵❤️❤️.....💛....💛
..........🩵❤️❤️.....💛....💛
..........🩵❤️...❤️..💛....💛
🩵🩵🩵❤️......❤️💛💛💛
Sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko
Sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko sko
Dobrego wieczoru:)