#FinansowyPaździernik: Czy da się oszczędzać nie wychodząc z domu?
październik 2024
Kiedy słyszymy słowo „oszczędzanie”, często myślimy o odkładaniu pieniędzy. Ale oszczędzać możemy o wiele więcej! Możemy oszczędzać również wodę, prąd, jedzenie, a nawet zasoby naturalne naszej planety. Oczywiście, te działania także dadzą efekt w postaci oszczędności pieniędzy. W tym artykule napiszemy, jak małe nawyki przełożą się na korzyści dla środowiska i Twojego portfela 😊
1. Oszczędzanie wody – ratunek dla planety
Każdy z nas używa wody codziennie – myjemy ręce, zęby, bierzemy prysznic, a często po prostu pijemy szklankę wody, gdy jesteśmy spragnieni, czy przygotowujemy zupę. A czy wiesz, że małe zmiany mogą pomóc oszczędzać wodę? Na przykład, gdy myjesz zęby, zakręcaj kran. Pralkę i zmywarkę włączaj wtedy, kiedy są całkiem wypełnione. Dobrym pomysłem będzie posadzenie w ogródku lub nawet w domu roślin, które nie wymagają częstego podlewania. Rośliny te, np. aloes magazynują wodę w łodygach i w liściach i mają zdolności oczyszczania powietrza w domu. Możesz też zebrać deszczówkę, aby podlać nią rośliny. Kwiaty będą pięknie rosły, a Ty nie zmarnujesz tego cennego dla ludzi, zwierząt i roślin zasobu.
2. Oszczędzanie energii – wyłączaj, to co niepotrzebne
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zapomnieć wyłączyć światło po wyjściu z pokoju? Takie małe rzeczy mogą prowadzić do dużego zużycia energii. Pamiętaj, żeby zawsze wyłączać światło, a także komputer, telewizor czy inne urządzenia, których nie używasz. Na przykład, niepozorna ładowarka do telefonu także zużywa prąd, nawet jeśli nie ładuje. Gdy zostawiasz ją włączoną bez potrzeby, tracisz energię, za którą później trzeba zapłacić. W miarę możliwości, korzystaj też z naturalnego światła w ciągu dnia – ustaw biurko przy oknie i gdy jest jasno, odsłoń je, zamiast włączać światło.
3. Oszczędzanie jedzenia – nie marnuj, wykorzystaj
Zostawiasz jedzenie na talerzu, bo już nie masz ochoty? Znasz to? Marnowanie jedzenia to także strata pieniędzy i zasobów, których potrzebujemy do jego wyprodukowania – wody, energii i pracy innej osoby. Dlatego staraj się nakładać tyle, ile jesteś w stanie zjeść. Zawsze przecież można sobie dołożyć, jeśli będziesz mieć ochotę. A co, kiedy zostaną jakieś resztki po przygotowaniu posiłku? Możesz je przechować w lodówce i zjeść później lub zrobić z nich nowe, ciekawe dania. Na przykład, z przejrzałych bananów można upiec smaczne ciasto. Dobrą praktyką jest napisanie na produkcie lub dołączenie do niego karteczki z datą zakupu i wskazówką, do kiedy trzeba go wykorzystać, np. „zjeść do 31.10”.
4. Recykling lub naprawa – daj rzeczom drugą szansę
Dużo rzeczy można wykorzystać ponownie, zamiast je wyrzucać. W wielu przypadkach możliwa jest też naprawa. Ponowne użycie i naprawianie to świetne sposoby na oszczędzanie zasobów naszej planety. Możesz stworzyć coś nowego ze starych rzeczy, np. kartony mogą stać się domkiem dla lalek czy pojemnikami na zabawki, a niepotrzebne słoiki można zamienić w kolorowe pojemniki do przechowywania przyborów szkolnych albo produktów typu ryż, makaron, suszone grzyby.
Pamiętaj też o segregowaniu śmieci – papier, plastik, szkło i metal wkłada się osobno do odpowiednich pojemników. Gdy je segregujesz, ułatwiasz ich ponowne wykorzystanie. Czy wiesz, że szkło i elementy aluminiowe można przetwarzać nieskończoną ilość razy? Puszkę aluminiową czy zużytą żarówkę można poddać recyklingowi i tym samym zmniejszyć liczbę śmieci i zadbać o środowisko.
Dlaczego warto wprowadzić małe zmiany?
Gdy oszczędzasz wodę, prąd czy jedzenie, dbasz o swoje finanse, ale także przyczyniasz się do dbania o środowisko. Im mniej marnujemy, tym lepiej dla nas wszystkich: szanujemy zasoby naturalne, których na Ziemi jest coraz mniej, a także mamy pozytywny wpływ, np. na ograniczenie śladu węglowego.
A co więcej, oszczędzanie to fajna zabawa – możesz wymyślać własne sposoby na oszczędności w domu i dla planety. Pamiętaj - każda mała rzecz, którą robisz, ma znaczenie. Powodzenia w oszczędzaniu!
A jak Ty oszczędzasz na co dzień? Koniecznie daj znać w komentarzu.
PS. W tym tygodniu udostępniliśmy sondę o oszczędzaniu – link. Zachęcamy Cię do wzięcia w niej udziału 😊
Lokatka i Hatetepes
Fot. freepik.com
Da się dzięki zgłaszaniu światła zamykanie wody nie oglądać bajek
Dobrego wieczoru:)