07.03.2017

Rzeżucha na stół - bo nasze apetyty na zdrowie coraz większe i większe

Od początku roku szkolnego promujemy zdrowe odżywianie. Zachęcaliśmy już do jedzenia winogrona, orzechów, kiszonej kapusty i soku z czerwonych buraków. Wraz z nadejściem wiosny założyliśmy ekologiczną hodowlę szczypiorku. A dzisiaj na naszym stole pojawiła się rzeżucha. Dlaczego warto ją jeść? O tym w naszym najnowszym wpisie. Zapraszamy.

img

Rzeżucha wzmacnia i oczyszcza organizm

Rzeżucha powinna gościć na naszym stole (nie tylko w formie dekoracji!) przez cały rok, a już z pewnością zimą i na przedwiośniu, kiedy trudniej o pełnowartościowe warzywa. Rzeżucha z powodzeniem je zastąpi, bo wiele z nich przewyższa wartością odżywczą. Poza tym hoduje się ją absolutnie bez żadnych nawozów chemicznych. Rzeżucha jest nieoceniona, kiedy dopada nas wiosenne przesilenie - czujemy się słabo, kiepsko znosimy zmiany temperatur, mamy szarą cerę i matowe włosy.

W medycynie ludowej rzeżuchę nazywano zdrowiem ciała. Nic dziwnego, skoro była lekiem na pasożyty jelit i owrzodzenia skóry. Już wtedy wiedziano, że dezynfekuje jamę ustną i przewód pokarmowy. Poza tym działa moczopędnie – z tego względu wskazana jest przy chorobach nerek. Ale uwaga! Jeśli zjemy jej za dużo, może spowodować stan zapalny pęcherza. Kilka porcji wielkości łyżeczki od herbaty w zupełności wystarczy w ciągu doby.

img

                                                        Wspaniały dodatek do kanapek

              O wiele zdrowszy niż kupiona w sklepie sałata

Rzeżucha bogata w witaminy i mikroelementy

Rzeżucha zawiera sporo witaminy C. Dlatego też zaleca się ją palaczom, którzy cierpią na niedobory tego nieocenionego przeciwutleniacza (mają jej o 40 proc. mniej niż osoby niepalące). To także świetne źródło witamin: A, B, PP i K.

Żywieniowcy chwalą ją również za ogromne bogactwo soli mineralnych oraz pierwiastków: żelaza i magnezu. Dlatego powinna być w jadłospisie kobiet w ciąży i dzieci, a także osób wycieńczonych. Wskazane jest regularne jedzenie rzeżuchy przy bronchicie, dolegliwościach reumatycznych, anemii, a także przy chorobie wieńcowej i zaburzeniach krążenia.

Spożywanie rzeżuchy zaleca się osobom chorującym na osteoporozę. Zwłaszcza tych, które nie tolerują mleka i jego przetworów. Pod względem zawartości wapnia rzeżucha jest drugą rośliną po orzechach laskowych!

Ponieważ jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego jodu, poleca się ją osobom z niedoczynnością tarczycy. Rzeżuchy nie powinni sobie żałować ludzie chorzy na cukrzycę. Obniża bowiem poziom cukru we krwi, zaś zawarty w niej chrom wspomaga prawidłową pracę trzustki.

img 

Uprawę rzeżuchy założyli najmłodsi sko-wicze

img

Filipa nie trzeba przekonywać,że rzeżucha to zdrowie

img

Chłopców z I klasy też nie

img

Jedzmy rzeżuchę  na zdrowie !!!

 



16
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 25
  • 17
Komentarze