22.03.2024

Niebezpieczny mikroplastik, który pojawia się wszędzie

Czy wiesz jak niebezpieczny jest brokat?

Dnia 22 marca 2024r. Lokatka na Blogu SKO zamieściła wpis "Niebezpieczny mikroplastik, który pojawia się wszędzie".

Czy wiesz, że plastik możemy znaleźć prawie wszędzie? Mikrocząsteczki plastiku spotykamy m.in. na sztucznych nawierzchniach sportowych, detergentach (np. w płynach do zmiękczania tkanin), nawozach, zabawkach, kosmetykach, ubraniach, lekach i brokacie. To właśnie sprzedaż brokatu - niepozornych święcących drobinek – została zakazana 15 października 2023 r. przez Unię Europejską. Zakaz początkowo będzie obowiązywał tylko na terenie Niemiec. Docelowo, ma zostać rozszerzony na całą Unię Europejską.

Brokat znajduje się w kosmetykach i w środkach czystości. Dodatek brokatu mogą mieć Twoje ulubione ubranie czy zabawki.

MAŁE DROBINKI, KTÓRE MAJĄ WIELKI WPŁYW NA ŚRODOWISKO – NAJNOWSZE BADANIA
Brokat składa się z cząstek mikroplastików, a te zanieczyszczają środowisko. Naukowcy przeprowadzili obserwacje moczarnicy argentyńskiej – rośliny, która powszechnie występuję w wodach Ameryki Południowej m.in. w Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Wyhodowali rośliny w laboratorium i „karmili’ je wodą z kolorowymi drobinkami. W ten sposób sprawdzali, jaki wpływ na biochemiczne procesy ma mikroplastik pochodzący właśnie z brokatu. Okazało się, że ogromny! Spowolnił on proces fotosyntezy, czyli pobierania przez rośliny substancji odżywczych.

img

CO TO OZNACZA DLA NAS?
Liczba badań jest dość ograniczona, natomiast wiadomo już, że problem jest poważny. Zakłócenia wytwarzania substancji organicznych mogą zachodzić w całym ekosystemie. Drobiny z brokatu nie tylko zanieczyszczają środowisko – glebę i wodę, ale przedostają się do organizmów zwierząt i człowieka. W badaniu profesora Richarda Thompsona, plastik znaleziono w 1/3 złowionych ryb. Wiadomo, że z pożywieniem przyjmujemy go coraz więcej. A może on przyczyniać się do powstawania wielu chorób, w tym zapalenia spojówek, zakłócania pracy układu nerwowego i hormonalnego. Mikroplastik został wykryty m.in. w płucach i w mózgu człowieka.

CO JEST WAŻNE?
Cząsteczki brokatu są zbyt małe, by zatrzymały je sita i kraty oczyszczalni ścieków. Dlatego nie ma innej możliwości, aby usunąć go z obiegu niż to, aby do obiegu w ogóle nie trafiał.

Brokat wykonany z plastiku powinien zniknąć z masowej produkcji i sprzedaży. A my, chcąc dbać o nasze wspólne środowisko, powinniśmy wybierać produkty przyjazne planecie.

Czy wiesz czego można używać zamiast brokatu? Daj znać w komentarzu 😊

Lokatka 😊

Fot. pexels.com

Przeczytaj także:

Nie daj się oszukać! Czyli co zrobić, by nasze pieniądze były bezpieczne w sieci

Nowość w SKO: film wspierający edukację z zakresu cyberbezpieczeństwa

Ubrania, kosmetyki, opakowania na żywność: ciekawe pomysły na wykorzystanie fusów z kawy

 
1
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 2
  • 15
Komentarze