26.07.2023

Numer telefonu, który trzeba znać

W udzielaniu pierwszej pomocy liczy się czas. To, jak szybko wezwiesz pomoc, może wpłynąć na zdrowie poszkodowanego.

Zapamiętaj bezpłatny numer alarmowy 112 i korzystaj z niego, gdy widzisz sytuację zagrożenia. Obecność na miejscu zdarzenia osoby, która wie, jak należy działać, znacząco zwiększa szanse osoby poszkodowanej na przeżycie, niezależnie od tego, co się stało.
 
Wybierając w telefonie numer 112 połączysz się z Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), a Twoje zgłoszenie trafi do odpowiednich służb – Pogotowia Ratunkowego, Policji lub Straży Pożarnej. Numer 112 obowiązuje w Polsce oraz na terenie Unii Europejskiej.

img


Jakie informacje przekazać dyspozytorowi?
 
1. Miejsce zdarzenia
Opisz miejsce zdarzenia, podaj w miarę dokładny adres, charakterystyczne elementy otoczenia – takie informacje ułatwią zidentyfikowanie miejsca zdarzenia i szybszy dojazd służb ratunkowych.
 
2. Opowiedz, co się stało
Opisz krótko, co się stało, np. wypadek samochodowy, zasłabnięcie, upadek z wysokości, tonięcie, pożar.
 
3. Opisz stan poszkodowanego
Powiedz, czy jest przytomny, czy oddycha, czy się porusza, czy jest ranny, czy na coś w przeszłości chorował (jeśli masz takie informacje) lub czy uskarża się na jakieś dolegliwości, np. ból głowy, ból w klatce piersiowej.
 
4. Podaj dane poszkodowanego
Podaj imię, nazwisko i wiek poszkodowanego, a jeśli to nieznajomy, powiedz o tym dyspozytorowi.
 
5. Przedstaw się
Podaj swoje imię, nazwisko i numer telefonu, z którego dzwonisz.
 
Ważne: nigdy nie odkładamy słuchawki jako pierwsi. To dyspozytor kończy rozmowę.
 
Jeśli chcesz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, np. zapoznać się ze schematem podstawowych czynności ratunkowych lub dowiedzieć się, co powinna zawierać apteczka, przeczytaj książeczkę „Odkryj moc pierwszej pomocy!” (kliknij).
 
Znajdziesz tam wiele cennych informacji, które warto zapamiętać. Wiedz, że Twoja pomoc może okazać się niezastąpiona i przyczynić się do uratowania czyjegoś zdrowia lub życia.

Czy znasz numery alarmowe innych krajów (spoza Unii Europejskiej)? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu!

 
Lokatka

11
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 1
  • 5
Komentarze