16.05.2024

Lokatka podpowiada

Smombie – kim jest, jak się zachowuje i co zrobić, aby nie stać się smartfonowym zombie

 

Smombie to osoba, która nie rezygnuje z korzystania z telefonu kiedy idzie po ulicy. W tym samym czasie przemieszcza się, pisze SMS-y, ogląda rolki, gra w gry, prowadzi videorozmowy. Bywa często całkowicie nieświadoma otoczenia. Nie kontroluje sytuacji dookoła siebie i stanowi poważne zagrożenie drogowe.

Słowo smombie powstało z połączenia dwóch słów:

img

Bycie smombie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Sytuacji, które mogą mieć dużo negatywnych konsekwencji, takich jak urazy, wypadki. Przez smombie zagrożone jest także bezpieczeństwo innych osób, np. tych mijanych po drodze.

Hasła, które mają zwrócić uwagę pieszych

W wielu polskich miastach, np. w Lublinie, Żninie, Zamościu, Elblągu, Radomiu, Ełku namalowane są różne hasła oraz specjalne piktogramy, czyli niewielkie obrazki, które mają zwrócić uwagę pieszych, aby wchodząc na jezdnię nie byli zajęci telefonami komórkowymi, a skupili się na drodze.

Czy wiesz dlaczego te hasła namalowano na chodniku? Odpowiedź jest bardzo prosta - osoba, która rozmawia przez telefon bardzo często ma głowę i wzrok skierowane w dół (na chodnik).

Przykłady haseł:

  • Przejdź offline
  • Odłóż telefon, idź bezpiecznie
  • Smart – STOP
  • Podnieś głowę! Warto żyć!
  • Nie patrz w telefon

 

Co zrobić, aby nie stać się smartfonowym zombie?

Bardzo częste korzystanie z urządzeń ekranowych, w tym ze smartfona może mieć na nas negatywny wpływ, w tym powodować uzależnienie. Na szczęście każdy z nas może wprowadzić do swojego życia zasady, które pozwolą bezpiecznie korzystać z telefonu czy innych urządzeń ekranowych. Oto kilka z nich:

  • Kontroluj czas, który spędzasz przed ekranem – zwróć uwagę, na to czy korzystasz z urządzeń wtedy, kiedy jest to konieczne, czy może w sytuacjach, które nie wymagają używania telefonu czy komputera,
  • Wyłącz powiadomienia – dzięki temu unikniesz ciągłego rozpraszania uwagi oraz chęci skorzystania z urządzenia. Nie musimy być cały czas dostępni, niemal natychmiast reagować i np. odpisywać na otrzymywane wiadomości. Warto jednak pozostawić włączone istotne dla nas powiadomienia np. dźwięk wiadomości od rodzica na komunikatorze itp.
  • Zadbaj o relacje w prawdziwym świecie – czy przez internet można pograć w piłkę, pobawić się klockami? Pewnie można, ale czy to jest to samo, co wspólna zabawa w parku, na podwórku lub na placu zabaw?

 

Korzystanie z urządzeń ekranowych i nowinek technologicznych może przynieść wiele radości i korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Są one nieodłącznym elementem naszego życia. Pomagają nam w wielu codziennych sprawach, takich jak: nauka, praca, zakupy, przelewy bankowe, wizyty u lekarza, organizacja podróży i wiele innych. Korzystajmy z nich, ale z umiarem oraz zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Koniecznie daj znać w komentarzu, czy w Twojej miejscowości można spotkać smombie :-)

 

Lokatka

img

 
8
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 7
  • 0
Komentarze