19.03.2018

Czy wiesz ile cyfr ma konto bankowe

Lekcja - Co oznaczają cyfry w rachunku bankowym

Tym razem uczniowie dowiedzieli się jak zbudowany jest nasz rachunek bankowy.

Z wielkim zainteresowanie i zaciekawieniem najpierw wysłuchali

co oznaczają poszczególne grupy cyfr.

img

Mieli też możliwośc sami przecwiczyć i stworzyć własny

numer bankowy składający się z 26 cyfr.

Każdą z grup cyfr można zidentyfikować:

30 1540 1056 2069 5000 0804 0001

Pierwsze dwie pozycje zaznaczone kolorem czerwonym, są to liczby kontrolne rachunku, które generowane są na podstawie 24 pozostałych liczb. Pełnią one rolę wykrywania błędów w numerze rachunku.

Kolejne liczby oznaczone zielonym kolorem określają numer rozliczeniowy jednostki banku lub jej filii. To na ich podstawię możemy dowiedzieć się do jakiej instytucji bankowej należy dany numer.

Ostatnie cyfry to osobisty numer klienta, przypisany do każdego indywidualnie oraz losowo wygenerowany przez system, podczas jego zakładania.

imgimg

Inne bankowe kody szyfrowane – IBAN oraz SWIFT

Numer konta bankowego oprócz liczby, posiada jeszcze odgórnie ustalone przez jednostki bankowe kody IBAN oraz SWIFT.

Kod IBAN

Kod IBAN w rozwinięciu International Bank Account Number – jak sama nazwa wskazuje – jest odmianą numeru NRB, którą wpisuje się podczas transakcji międzynarodowych. Za jego pomocą oznacza się rachunki bankowe każdej osoby. W momencie wysyłania pieniędzy za granicę, zazwyczaj jesteś proszony o jego podanie. Polega on po prostu na wpisaniu przedrostka PL przed numerem konta bankowego.

Kod SWIFT

Kod SWIFT w rozwinięciu Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, używany jest również podczas transakcji międzynarodowych. W praktyce składa się on z 8 znaków, które są unikalne i przypisywane do każdego banku z osobna nie tylko w Polsce, ale i również za granicą. Pomaga on w identyfikacji instytucji finansowej z której przelew został wykonany.Teraz już wiesz ile cyfr ma konto bankowe oraz czemu one odpowiadają.

img

Teraz już wiesz ile cyfr ma konto bankowe

oraz co oznaczają poszczególne cyfry :))))

img

 

18
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 2
  • 4