27.01.2013

Zadania na niedzielę - cz. 3

Szóstoklasisto, zwiększ swoje kompetencje! Zostań OMNIBUSEM!

I Ty możesz zostać OMNIBUSEM!

Rozwiąż poniższe zadania:

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY Z OPERONEM

AFRYKA - STYCZEŃ 2011

Zad. 1
Tata Kasi zaczął czytać książkę Tajemnice Egiptu o godzinie 13.15.
Czytał ją 3 godziny i 50 minut bez przerwy.
O której godzinie skończył czytać?

Zad. 2
Kasia miała 62 zł. Kupiła dla mamy w księgarni Przewodnik po Afryce
za 15 zł i Historię Egiptu w zarysie za 38 zł oraz dwie zakładki
do książek w cenie 3 zł za sztukę.
Ile pieniędzy zostało dziewczynce?

Zad. 3
Rodzina Kasi planuje wycieczkę do Egiptu, na którą ma pojechać
mama, tata i córka.
Która oferta z dwóch przedstawionych jest tańsza
dla ich rodzi ny w przeliczeniu na jeden dzień wycieczki?

Odpowiedź: W przeliczeniu na jeden dzień wycieczki
tańsza jest oferta firmy ……….........

Oferty dwóch firm organizujących podróże do Egiptu:

-----------------------------------Firma A                    Firma B
Cena wycieczki                                     
dla osoby dorosłej               1050 zł                     1080 zł

Cena wycieczki                4/5 ceny                      3/4 ceny
dla dziecka                       dla osoby dorosłej       dla osoby dorosłej

Licz ba dni                           7                                   9

 

PRÓBNY SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY Z OPERONEM
CZEKOLADA -
MARZEC 2010

Zad.1

Na obchody Święta Czekolady przyszła czteroosobowa rodzina
Orzechowskich: mama, tata i dwoje dzieci. Rodzice kupili różne czekolady:
dwie mleczne, jedną białą i jedną z orzechami. Wszyscy członkowie rodziny
Orzechowskich zamówili także gorące czekolady, które wypili na miejscu.
W prezencie dla babci kupiono bombonierkę. Rodzina otrzymała rabat
w wysokości 1/4 kwoty, którą mieli zapłacić. Ile wyniósł rachunek?
Zapisz wszystkie obliczenia i uzupełnij odpowiedź.


CENNIK

PRODUKT-------------------------CENA
czekolada mleczna                        2,40 zł
czekolada biała                             2,70 zł
czekolada z orzechami                  3,20 zł
bombonierka                                 9,30 zł
gorąca czekolada                          2,50 zł

 

Przepis na truskawki w czekoladzie (dla 4 osób)
Składniki:

– 10 dag czekolady,
– 1/2 kg truskawek,
– 1 łyżeczka masła,
– bita śmietana do dekoracji.
Sposób wykonania:
Czekoladę rozpuścić i zamieszać, dodać łyżeczkę masła. Po ostudzeniu masy zanurzyć
w niej kolejno każdą truskawkę do mniej więcej 1/3 wysokości. Ułożyć na talerzu owoce
i udekorować bitą śmietaną.
Na podstawie: Andrzej Fiedoruk, Czekolada, Warszawa 2008.

Zad. 2
Oblicz, ile czekolady potrzeba, aby przygotować według podanego
przepisu deser dla 12 osób. Wynik podaj w kilogramach.
Zapisz wszystkie obliczenia i uzupełnij odpowiedź.

Odpowiedź: Do przygotowania deseru dla 12 osób potrzeba …… kg czekolady.

”Błękitna planeta” - styczeń 2007

Zad. 1
We wraku statku znaleziono skrzynię z monetami. Wśród 300 monet
znajdujących się w skrzyni 1/4 (inaczej 0,25) część stanowiły monety złote,
0,3 (inaczej 30%) stanowiły monety srebrne, a pozostałe monety były
miedziane. Ile monet złotych, a ile srebrnych znajdowało się w skrzyni?
Zapisz obliczenia.

Odpowiedź: W skrzyni było ...................monet złotych i ....................monet srebrnych.

Zad. 2
Kasia wróciła ze szkoły o godzinie 13.45. Do godziny 14.25 oglądała
w telewizji program o morskich rybach, a następnie przez pół godziny
odrabiała pracę domową z matematyki. Po zjedzeniu obiadu i ubraniu się
w strój harcerski, wyszła na zbiórkę (razem z dojściem do harcówki
zajęło to 25 minut). Ile czasu zajęły Kasi wszystkie czynności od momentu
przyjścia ze szkoły do czasu dojścia do harcówki? Czy Kasia zdążyła
na zbiórkę na godzinę 15.15? Zapisz obliczenia.

Odpowiedź: Wszystkie czynności zajęły Kasi ..........................................................
i ....................................................... na zbiórkę.

„Chleb” -styczeń 2006

Zad.1
Masz 10 zł i chcesz kupić chleb, 4 kajzerki i kilka drożdżówek. Kajzerka
kosztuje 40 groszy, chleb 1,80 zł, a drożdżówka 1,20 zł. Ile najwięcej
drożdżówek możesz kupić?

Zad.2
Do upieczenia chleba użyto 5 prostopadłościennych form o wymiarach
20 cm x 32 cm x 6 cm. Ile należałoby użyć prostopadłościennych foremek
o wymiarach 12 cm x 25 cm x 8 cm, aby upiec tę samą ilość chleba?

„Grunwald” - listopad 2005

Zad. 1
Na zakup atlasów historycznych do biblioteki przeznaczono 400 zł.
Atlas historyczny w twardej oprawie kosztuje 26,50 zł,
a w miękkiej jest o 0,1 (inaczej10%) tańszy. Kupiono 10 atlasów
w twardej oprawie i 5 w miękkiej. Ile zapłacono za wszystkie atlasy?  
Ile pieniędzy pozostało z planowanej na te zakupy kwoty?

 

"Cztery pory roku"

Zad. 1
Według pewnego przepisu z 5 kilogramów truskawek można otrzymać  
2,5 kilograma dżemu. Masz 8 słoików dżemu po 250 gramów w każdym.  
Ile kilogramów truskawek zużyto, jeżeli dżem zrobiono zgodnie z tym przepisem?

4
Dodaj Komentarz
  • 24
  • 33
  • 28
Komentarze