22.04.2012

O OSZCZĘDZANIU - MIKOŁAJ napisał....

Oszczędzanie, zarabianie

 

 

Uczniowie miejskich szkół podstawowych mogą zarabiać i oszczędzać różnie. Niektóre sposoby są mniej znane, a niektóre więcej. Większość ludzi nie zdaje Sobie sprawy, że w nawet banalnie proste sposoby można zarobić. Pierwszym przykładem oszczędzania jest pomoc domowa. Dziecko np. za systematyczne odkurzanie lub zmywanie naczyń może dostać od rodziców wynagrodzenie, choć nie zawsze musi być to pieniądz.  Jest to wg mnie  najprostszy sposób zarabiania i pomocy zwykle zapracowanym rodzicom.   Innym sposobem to również pomoc,  ale np. w sklepach. Jest on trudniejszy sposób i niełatwo zdobywa się pieniądze. Wystarczy znać pracowników i właściciela sklepu, a będzie można zacząć pracę za oferowaną (lub wynegocjowaną wcześnie) stawkę.  Kolejny sposób na zarabianie to po prostu sprzedaż. Wg mnie jest to trudniejsze od wyżej sposobów. Trzeba mieć zgodę rodziców i pewność, że taki towar jest w dobrym stanie i że się go nie potrzebuje. Można wystawić toewar na stronach typu allegro.pl i oczywiście pod nadzorem rodziców. Z tego wywnioskować można, że dziecko może zarabiać jak dorosły – pracą.

Oprócz zarabiania, jest sposób na zatrzymanie pieniędzy. To oszczędzanie. By oszczędzać trzeba Mieć oczywiście trochę pieniędzy. By je zatrzymać na dłużej można je zaoszczędzić. Jednym ze znanych i łatwych sposobów takiego oszczędzania jest SKO (Szkolna Kasa Oszczędności). Nie wszystkie szkoły mają coś takiego, więc najpierw dowiedz się, czy SKO jest w twojej szkole. Można wpłacić tam swoje oszczędności i będziesz mieć pewność, że są bezpieczne. Można je również wypłacić, ale  lepiej zostawić je do ukończenia szkoły. Wtedy dostaje się je z powrotem. Innym efektywnym sposobem jest coś, co każdego może zdziwić. To dieta. Wiele drobniejszych monet idzie na żelki, chipsy, słodycze lizaki itp., więc można ograniczyć spożywanie tego typu przekąsek. W ten sposób ze złotówki uzbiera się dziesięć, potem sto, a potem może i więcej. Również nie warto kupować rzeczy niepotrzebnych. To również można ograniczyć.

Istnieje tyle różnych sposobów na efektywne oszczędzanie i zarabianie, ale jak już będziesz miał dużo, można oczywiście wydać trochę na różne przyjemności jak słodycze, gry na PC i konsole lub inne rzeczy, które będą potrzebne do spędzenia udanego dzieciństwa.

 

1
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 5
  • 9
Komentarze