07.06.2012

LEKCJA PATRIOTYZMU DLA CZŁONKÓW SKO .....

 

 

CZŁONKOWIE SKO paniHALUNIA0151.jpg PANI HALA I AUTOR FILMU oraz opiekun SKO - p.MAŁGORZATA TOMCZAK była uczennica pani HALI

 

CZŁONKOWIE SKO na spotkaniu z wybitną gnieźnianką….

W dniu 31 maja br. uczniowie Koła Europejskiego oraz Koła Historii Regionalnej, Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie,  pod opieką pań, Małgorzaty Tomczak i Wioletty Smaglewskiej, uczestniczyli w wyjątkowej lekcji.

Główną bohaterką spotkania była pani Helena Kowalewska, skromna nauczycielka – emerytka Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie, zebrani w tym dniu na spotkaniu w MOK-u, mieli okazję zobaczyć film poświęcony wybitnym gnieźnianom autorstwa Bogumiła Bieleckiego. Pan Bogumił tym razem ukazał  postać  - Heleny Kowalewskiej.

Uczniowie podczas projekcji tego dokumentu dowiedzieli  się, iż pani Helena Kowalewska została odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" , ponieważ w czasach okupacji rodzina pani Heleny ukrywała młodą Żydówkę Lusię, córkę sąsiadów. Gnieźnianka poza odznaczeniem przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem, została odznaczona także przez prezydenta  RP-Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

To była wyjątkowa  projekcja, która przedstawiała postawę pani Heleny i jej rodziny wobec polityki nazistów w okresie II wojny światowej, sytuację Polaków w tym okresie oraz w czasie powojennym. Film pana Bogumiła Bieleckiego był  przede wszystkim wielką lekcją człowieczeństwa i  patriotyzmu. Pani Helena Kowalewska okazała niesamowitą osobą, wzorem do naśladowania.

Wszyscy zgromadzeni po projekcji filmu zauważyli, jak wyjątkową i niezwykle otwartą oraz serdeczną wobec drugiego człowieka jest pani Helena.  Mieli okazję porozmawiać z panią Kowalewską. Dla każdego pani Helena Kowalewska miała czas . Obserwując to spotkanie po projekcji filmu uczniowie  mogli się  przekonać, że postawa pani Heleny Kowalewskiej w czasie okupacji to nie był jednorazowy incydent, ale że ta niezwykle serdeczna i skromna gnieźnianka  całym życiem świadczy o swojej miłości i poświęceniu dla innych ludzi.

 

0
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 26
  • 14