26.03.2012

...p jak PRZYJAŹŃ........

copy_of_KLASAIDPREZENTUJESWOJEPRACE.jpg copy_of_PANIPREZESKLUBUPOLSKOWGIERSKIEGOIDYREKTORSZKOYORAZKIEROWNIKWIETLICY.jpg

 

DZIEŃ WĘGIERSKI W „PIĄTCE”

 

W dniu 23 marca br.   obchodzony był  Międzynarodowy Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. To święto  zostało  zapoczątkowane uroczystością, która odbyła się 24 marca 2006 roku. Wtedy doszło do spotkania przedstawicieli Polski i Węgier, a także do odsłonięcia pomnika Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. W uroczystości wzięli udział prezydent Węgier Laszló Sólyom i prezydent Polski Lech Kaczyński.

Dzień Przyjaźni Polsko – Węgierskiej został ustanowiony przez Sejm RP w marcu 2007 roku.

„Węgry to piękne państwo. Jeśli ktoś wybiera się do tego kraju,  to mu zazdroszczę! Tam jest tak ciekawie…”- mówi Natalia Lampka z Koła Europejskiego działającego w Szkole Podstawowej Nr 5 w Gnieźnie. Opiekunem w/w koła jest p. Małgorzata Tomczak – nauczyciel matematyki.

 „Członkowie SKO przygotowali w swojej szkole w dniu 23 marca br.  DZIEŃ PRZYJAŹNI  POLSKO – WĘGIERSKIEJ. Szkoła i sale były ubrane w barwy Węgier i Polski. Zaproszono p. Julię Graczyk, prezes Klubu Polsko – Węgierskiego działającego w Gnieźnie i współpracującego z naszą szkołą.” – powiedziała Małgorzata Tomczak .

  Panią prezes powitała dyrektor szkoły Anna Wójcik – Starczewska i Rada Rodziców oraz uczniowie.

Cała społeczność uczniowska wysłuchała audycji przygotowanej przez członków Koła Europejskiego,  Następnie była lekcja na temat Republiki Węgierskiej prowadzona przez p. Julię Graczyk w klasie IV c i III a. Dzieci i sale do tych zajęć przygotowali wychowawcy tych klas,  p. Ewa Bielanowska i p.Sławomir Gniewoski.

W klasie  I d i I c, wspólnie z wychowawczyniami p. Aldoną Lehmann i Ewą Jankowska,  członkowie Koła Europejskiego przeprowadzili pogadankę zakończoną konkursem plastycznym – ”Flaga narodowa Węgier i Polski”.

 Zajęcia na temat Węgier w ramach zajęć Koła Europejskiego  także przygotowała i prowadziła opiekunka koła wspólnie z uczniami klasy VI c – Natalią Lampką i Mikołajem Stopczyńskim.. Podsumowaniem tych zajęć będzie konkurs wiedzy o Republice Węgier - „ Węgry bez tajemnic”.

„To był super dzień.” – powiedział  uczeń kl. VI c, Mikołaj Stopczyński. Dodał: ”Dowiedzieliśmy się m.in. , że największym jeziorem Węgier jest jezioro Balaton. Węgry mają przepiękny Park Narodowy Aggtelek, w którym znajduje się jedna z największych jaskiń krasowych w Europie! To jaskinia Baradla. Węgry to królestwo papryki. Na Węgrzech jest aż 1000 gatunków! Najostrzejsza papryka jest 100 razy mocniejsza niż papryka chili.

Miastem partnerskim Gniezna jest Esztergom.”

Pani dyrektor Anna Wójcik- Starczewska  podziękowała p . Julii Graczyk za ciekawe lekcje i wieloletnią przyjaźń oraz wszystkim obecnym w tym dniu na spotkaniu za przygotowanie  Dnia Węgierskiego w Szkole Podstawowej Nr 5, która jako pierwsza ze szkół podstawowych Gniezna nawiązała przyjaźń  ze szkołą w mieście partnerskim Esztergom. Naszym Przyjaciołom w Republice Węgierskiej wysłaliśmy życzenia i zdjęcia z tego dnia.

 

                                                               

copy_of_Wgry132.jpg   copy_of_Wgry194.jpg

2
Dodaj Komentarz
  • 8
  • 2
  • 7
Komentarze