01.11.2014

Wspomnienia...

...Czyli kilka słów o naszym patronie z okazji Wszystkich Świętych i Zaduszek.

ludwik.jpg

 

Ludwik Holesz urodził się 11 sierpnia 1921 roku w Szerokiej. Po ukończeniu siedmioklasowej szkoły podstawowej jako najstarszy z rodzeństwa, po śmierci matki, pomagał ojcu prowadzić dom i zajmować się gospodarką. Już wtedy ujawniła się jego wrażliwość artystyczna i zainteresowanie sztuką. Przez całe życie z rozrzewnieniem wspominał krajobraz Ptasiej Dolinki , w której pasł krowy i rzezał kozikiem w drewnie. 
W latach okupacji został wywieziony na roboty do Niemiec. Wrócił w 1945 roku. Ożenił się i osiadł w Świerklanach. W trudnych warunkach zaczął budować dom. Wszystkie prace murarskie, ciesielskie, malarskie i stolarskie wykonywał samodzielnie. Budowa zajęła mu 10 lat. 
Pracował jako górnik dołowy w kopalni Moszczenica. Praca ta stała się niespodziewaną inspiracją artystyczną. Natknął się pod ziemią na odciśnięte w węglu ślady pradawnych roślin. W oparciu o te znalezisko Ludwik Holesz zaczął tworzyć pierwsze obrazy. Były one czarno-białe, malowane sadzą zmieszaną z pokostem na starych prześcieradłach. Pędzle wykonywał sam z końskiego włosia. W 1963 roku po raz pierwszy zakupił farby: czarną, białą, zieloną, fioletową i cytrynową oraz dwa pędzle.

Od tego czasu malował kolorowe obrazy. Miał już spory dorobek malarski i doczekał się pierwszej wystawy swoich prac. Było to w 1963 roku. Obrazy artysty zostały wystawione w Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Ludwik Holesz odniósł swój pierwszy sukces, który zapoczątkował stale rosnące zainteresowanie jego twórczością. Zorganizowano około 70 wystaw dzieł Ludwika Holesza. Jego obrazy znane są w blisko 30 krajach w Europie i Ameryce. Znajdują się w zbiorach wielu muzeów krajowych i zagranicznych, między innymi w Paryżu, Londynie, Berlinie, Moskwie, Wiedniu, Oslo, Mediolanie, Warszawie, Krakowie.

W 1979 roku Ludwik Holesz przeszedł na emeryturę. Cały wolny czas poświęcił malowaniu. Realizował także kolejne marzenie urządził galerię "Całe życie pragnąłem, żeby z mego domu zrobić galerię" można usłyszeć z opowieści. Po roku intensywnej pracy wreszcie 4 grudnia1984 roku nastąpiło otwarcie Galerii Sztuki Rodziny Holeszów. Jedno pomieszczenie galerii zaaranżował malarz na wyrobisko górnicze i udekorował rzeźbami. W jednej sali wystawione są dzieła Ludwika Holesza, w drugiej córki Weroniki, a w trzeciej haftowane obrazy żony Agnieszki. 
Galerię odwiedzają miłośnicy sztuki z kraju i z zagranicy. Byli wśród nich Niemcy, Francuzi, Kubańczycy, minister z Haiti, włoska reporterka, był też Szymon Kobyliński i Agnieszka Osiecka.

Ludwik Holesz był artystą malarzem, a nade wszystko człowiekiem ściśle związanym ze swoją Małą Ojczyzną, wrażliwym na otaczający świat i drugiego człowieka. Odszedł 13 lutego 1999r. W naszych sercach, tych, którzy znali go osobiście, jak i uczniów naszej szkoły pozostanie na zawsze.

 

 

83
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 9
  • 12
Komentarze