SP323 w Warszawie

SP323 w Warszawie

Witamy na blogu Szkoły Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie. Zapraszamy do towarzyszenia Nam w oszczędzaniu - będziemy tu opowiadać o tym co nam się udało, czego się nauczyliśmy, gdzie byliśmy i kogo spotkaliśmy...
02.12.2013

Klasa V A w Pałacu Prezydenckim

Dziś mieliśmy możliwość zwiedzenia reprezentacyjnych sal Pałacu Prezydenckiego.

TU DZIŚ BYLIŚMY

Czy wiecie, że Pałac powstał w latach czterdziestych XVII wieku.

Pałac odegrał niebagatelną rolę podczas obrad Sejmu Wielkiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., pałac stał się siedzibą Prezesa Rady Ministrów, a skrzydła boczne zajmowały biura Kancelarii Rady Ministrów.

W 1994 roku, po zakończeniu czteroletnich prac remontowych, rozpoczął się nowy etap w historii pałacu - stał się oficjalną siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i nosi odtąd nazwę Pałac Prezydencki.

 

Nie było to, jak zapewne większość z nas mogła się obawiać, nudne i męczące przechodzenie z jednego pomieszczenia do drugiego... Owszem, było to zwiedzanie, ale niezwykle interesujące, gdyż nie każdy ma na co dzień okazję wejść ot tak do tego wyjątkowego miejsca i posiedzieć chwilę niemal w każdej sali.
Ze względu na specyfikę miejsca, byliśmy ubrani na galowo. Nie było z tym problemu, każdy czułby się nieswojo, przebywając w Pałacu w stroju codziennym...
Sam Pałac, zarówno w środku, jak i na zewnątrz jest bardzo okazały, a wnętrza utrzymane są w pałacowym, barokowym stylu.
Wchodząc, nietrudno było zauważyć Okrągły Stół za przeszkloną ścianą, na której znajdowały się nazwiska wszystkich uczestników słynnych obrad.

Zwiedzanie zaczęliśmy w Sieni Wielkiej, miejscu powitań gości. Najczęściej, oczywiście oficjalne powitanie ważnych osobistości odbywa się na dziedzińcu, w Sieni Wielkiej rzadko kiedy zwykłych gości wita sam Prezydent...
Potem przeszliśmy do Sali Białej- najważniejszej sali w Pałacu, Kaplicy PW. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, w której znajdują się tablice upamiętniające katastrofę World Trade Centre i katastrofę Smoleńską oraz obrazy podarowane przez papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W Sali Rokoko, nieoficjalnie zwanej salonikiem pierwszych dam, gdyż jest to miejsce spotkań małżonek prezydentów, podziwialiśmy pozłacane meble, zegar i lustro właśnie w stylu rokoko.
Byliśmy także w Antyszambrze przed Salą Kolumnową, w której niegdyś odbywały się bale, gdyż jest to największa sala w Pałacu. Teraz nadawane są tutaj przez Prezydenta tytuły naukowe, stopnie generalskie i wręczane odznaczenia państwowe. Oprócz tego w Sali Obrazowej oglądaliśmy wyeksponowane na ścianach malowidła z XVII i XVIII w.
Zwiedzanie skończyliśmy w Ogrodzie Zimowym, pomieszczeniu bardzo przytulnym, z widokiem na przepiękny Ogród Pałacu Prezydenckiego!
Czas zleciał nam szybko, gdyż była to bardzo ciekawa lekcja i chwilowe oderwanie od codzienności.

IMG_4987.JPG

IMG_4990.JPG

IMG_4997.JPG

 

IMG_4998.JPG

 

IMG_4999.JPG

IMG_5000.JPG

0
Dodaj Komentarz
USUŃ