15.08.2015

8 sierpnia-Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia w Polsce po raz trzeci obchodziliśmy Wielki Dzień Pszczół. Bez nich prawdopodobnie życie na Ziemi byłoby niemożliwe.

Wielki Dzień Pszczół 8 sierpnia powstał, aby przypominać o niezastąpionej roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku oraz o tym, że są zagrożone wyginięciem.

copy9_of_indeks.jpeg

Celem Wielkiego Dnia Pszczół jest też zaangażowanie społeczności lokalnych w działania służące pszczołowatym i zapoznanie z najważniejszymi pięcioma Zasadami Przyjaciół Pszczół, które warto stosować w codziennym życiu. Tegoroczne obchody święta mają również przypominać o tym, jak wiele produktów zawdzięczamy ciężkiej pracy tych pożytecznych owadów.

copy7_of_images.jpeg

 

Pszczoły nie tylko zapewniają ciągłość upraw i dają miód, ale wytwarzają produkty o właściwościach leczniczych. Produkowany przez nie propolis - ze względu na bakteriobójcze działanie - od wieków stosuje się przy przeziębieniu, a także paradontozie i chorobach układu pokarmowego. Ten pszczeli kit przyśpiesza gojenie, regenerację tkanek i pomaga w leczeniu oparzeń. Natomiast inne pszczele produkty, kwiatowy pyłek i pierzga, pomagają leczyć choroby układu pokarmowego, prostaty czy układu krwiotwórczego. Pszczeli jad (wydzielany podczas użądlenia) jest stosowany w leczeniu chorób reumatycznych i alergicznych.

 

Zasady przyjaciół pszczół

1. Wiosną nie wypalam traw i nie spalam suchych łodygi kwiatów zeszłorocznych roślin

Wypalanie traw na wiosnę jest jednym z głównych zagrożeń dla wielu gatunków owadów, w tym i pszczół dziko żyjących. Warto pamiętać, żeby nie wypalać wiosną suchych fragmentów zeszłorocznych roślin ozdobnych – lepiej wyrzucić je na kompost.

 

2. Sadzę tylko takie rośliny, które nie znajdują się na liście gatunków inwazyjnych

Obce, inwazyjne gatunki roślin zagrażają nie tylko naszej rodzimej florze, konkurując z nią o światło, wodę i substancje pokarmowe, ale są także niebezpieczne dla całych ekosystemów, w tym również dla pszczół. Przykłady: nawłoć (kanadyjska i późna), barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego, niecierpek(drobno kwiatowy, gruczołowaty, irga błyszcząca, świdośliwka kłosowa), róża pomarszczona, rdestowiec (ostrokończysty, sachaliński i czeski), robinia akacjowa, klon jesionolistny, rudbekia naga, kolczurka klapowana, czeremcha amerykańska.

 

3. Pozostawiam w ogrodzie „półdziki” zakątek

Jeśli jakąś niewielką część ogrodu pozostawimy nieprzekopaną przez 2-3 lata, a wśród porastających ją roślin znajdzie się też trochę tzw. „chwastów” (np. mniszek lekarski, koniczyna) zapewnimy tym samym pszczołom źródło cennego pokarmu. Jest to doskonałe miejsce na założenie gniazd dla wielu gatunków pszczół gniazdujących w ziemi.

 

4. Stosuję naturalne nawozy i środki ochrony roślin

Związki chemiczne zawarte w sztucznych nawozach przechodzą do nektaru i pyłku kwiatów, więc pszczoły zjadając je, narażają się na ich szkodliwe działanie. Chemiczne środki ochrony roślin mogą powodować choroby, a nawet śmierć odwiedzających te rośliny pszczół. W związku z tym, do nawożenia i ochrony uprawianych roślin przed chorobami i szkodnikami powinniśmy używać przyjaznych pszczołom środków naturalnych

 

5. Zwiększam szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa poprzez budowę sztucznych gniazd

Jednym z czynników ograniczających liczebność populacji pszczół dziko żyjących jest mała dostępność odpowiednich miejsc do gniazdowania w mocno zmienionym przez człowieka środowisku. Możemy ułatwić pszczołom znalezienie wymarzonego domu, budując i rozmieszczając w ogrodzie lub na balkonie specjalne sztuczne gniazda

 

POMÓŻ PSZCZOŁOM - PSZCZOŁY POMAGAJĄ NAM OD ZAWSZE !!!

4
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 9
  • 6
Komentarze